x
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
Sepet Toplamı
0.00 ₺
Sepete Git Hemen Al
Alışverişe Devam Et
bankalar

Antetli Kağıt Baskı Hakkında

Şirketlerin ve firmaların kurumsal kimlik kazanmasında etkili olan belli başlı tasarımlar vardır. Logo tasarımları, antetli kağıtlar, kartvizitler, internet adresleri, tabelalar ve şirketlerin her türlü reklam çalışmaları kurumsal kimliği belirlemede ölçüt olmaktadır.
Kurumsal kimliğe katkı sunan ve şirketlerin gerek özel yazışmalarında gerekse de bürokratik işlemlerinde olmazsa olmaz özellikler gösteren antetli kağıtlar; şirketler için bir tercihten ziyade artık bir zorunluluk hali oluşturmaktadır.

Antetli Kağıt Sipariş Bilgisi

Şirketlerin logolarının, iletişim bilgilerinin ve antetli kağıda özgü tasarımlarının bulunduğu, şirkete özgü yazışma kağıtlarıdır. ‘’Antetli’’ kelimesinin Türkçe karşılığı “başlıklı”’ anlamına gelmektedir. Yani, başlıklı kâğıt… Tabi, biz buna başlıklı kağıt yerine antetli kağıt diyoruz ve artık dilimize özgü bir anlam kazandırmış bulunuyoruz.

Her şirket kendine özgü ve kurumsal kimliğine katkı sunacak şekilde antetli kağıtlar hazırlatır ve bunu tüm yazışmalarda kullanır. Ancak antetli kağıt hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır ve antetli kağıt tasarımları belli bir psikolojik algıya göre yapılması gerekir.
Şirketler için tasarlanan antetli kağıtların belirlenmiş bazı tasarım özellikleri bulunur. Şık, sade ve şirketin kurumsal kimliğini en iyi şekilde yansıtan antetli kağıtlar göze hitap ettiği kadar şirketin kimliğini ve kurumsal dünyadaki yerini de belirlemelidir.
Basit gibi görünen ancak rekabetçi şirketler dünyasında son derece önem arz eden antetli kağıtların tasarlanmasında dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekillerde sıralayabiliriz;
Antetli kâğıtlar sade tasarımlarlar ve minimal çizgilerle hazırlanmalıdır. Bu sayede kağıt üzerindeki gereksiz ve göz yorucu tüm detaylar ortadan kaldırılıp psikolojik algıya hitap eden antetli kağıt tasarımları ortaya çıkartılır.
Antetli kâğıt tasarımlarında kullanılan yazı fontları ve yazı renkleri çok önemlidir. Kurumsal kimliği zedelememesi ve marka kimliğine zarar vermemesi için antetli kağıtta kullanılan renkler özenle seçilmeli ve şirket renk skalasına uygun olmalıdır.
Antetli kağıt nedir sorumuza devam edecek olursak; antetli kağıt bir şirketin kimliği ve kurumsal değeridir diyebiliriz. Bu yüzden de tasarımın özgün şekillerde yapılması gerekir.
Antetli kâğıtlarda kullanılan logoların ve şirket bilgilerinin, kâğıda uygun şekilde tasarlanması oldukça önemlidir. Örneğin logonun büyük kullanılması son derece yanlış bir görsellik oluşturacak ve kurumsal kimliğe zarar verecektir. Ayrıca antetli kağıtta resim kullanmak da son derece yanlış bir tasarım uygulamasıdır.
İletişim bilgilerinin bir çerçeve içerisine alınması, okunaklı, sade ve tasarımla uygun yazı fontlarının kullanılması çok önemlidir.
Antetli kâğıdın kenar boşlukları mizanpaja uygun şekilde oluşturulmalı ve gözü yorucu, simetrisi bozuk kenar boşlukları kesinlikle olmamalıdır.

Kurumsal Kimliğin Değerini Pekiştiren Materyaller; Antetli Kâğıtlar

Basit bir materyal gibi görünen ancak hiç de öyle olmayan antetli kağıtlar, şirketlerin dış dünyadaki kimliğini belirler, resmi yazışmalarda ve şirket politikasının belirtilmesinde aşırı derece de önem arz eder. Son olarak değineceğimiz nokta ise antetli kağıtların basım kalitesi olacaktır. Şirketler bazen antetli kağıt bastırmak yerine hazır şablonları kullanarak direkt yazıcıdan çıkarttığı antetli kağıtları kullanmaktadır. Profesyonel iş dünyasında oldukça sık karşılaşılan bu durum aslında şirketin kurumsal kimliğini zedelediği gibi şirket imajını da yerle bir etmektedir.
Yazıcıdan alınan antetli kağıtlarda yazı renklerinin solukluğu, logonun belli belirsiz oluşu ve baskı kalitesinin zayıflığı hemen dikkat çekmektedir. Ayrıca antetli kağıtların hazır şablonlardan tercih edilerek yazıcıdan çıkartılması maliyet açısından da şirket için külfet oluşturmaktadır. A4 boyutunda, şirkete özgü şekilde ve yukarıda bahsettiğimiz tasarım kurallarına göre hazırlanacak antetli kağıtlar hem maliyet açısından hem de şirketin kurumsal kimliği açısından son derece önemli olmakla birlikte günümüz şirket politikalarında gerekli ve zaruri bir ihtiyaçtır.  Kaliteli, özgün ve profesyonel şekillerde hazırlanan antetli kağıtlar; şirketleri her zaman bir adım öteye götürecek ve kurumsal dünyadaki yerini her zaman korumasını sağlayacaktır. Basit gibi görünen ancak hiç de basit olmayan bu materyale önem veren şirketlerin konumları günümüz dünyasında daha yükseğe çıkarken, önem vermeyen şirketler maalesef rekabetçi şirketler dünyasında yok olmaya mahkûm oluyorlar.


Kâğıt çeşitleri nelerdir?


Mat Kuşe Kâğıt
En sık kullanılan kâğıt türlerinden biridir, zira günlük işler için oldukça uygun ve ekonomiktir. Dışındaki beyaz kaplama sayesinde mürekkep mat kâğıt üzerinde diğer kâğıtlara nazaran daha hızlı kurur.
Kuşe kâğıttan farklı olarak mat kâğıdın üzerinde herhangi bir kil kaplama yoktur. Bu nedenle mat kâğıt gözenekli bir kâğıttır. Bu da mat kâğıdın renkleri biraz daha sönük ve mat olarak göstermesine neden olur. Gözenekli yapısı nedeniyle mürekkebi emer ve renklerin bir miktar sönük olmasına neden olur.
Fotoğraf basımı için pek uygun olmayan mat kâğıt, üzerinde görsel ve fotoğraf olmayan projeler için idealdir.  Ayrıca kuşe kâğıt gibi parlamadığı için metin ağırlıklı çalışmalarda metni okumak daha kolaydır. Buna karşın kuşe kâğıt üzerinde bir yazıyı, örneğin tepede bir ışık kaynağı varken okumak bazen zorlayıcı olabilmektedir.
Premium mat, yarı mat ve fotoğraf kalitesinde mat olmak üzere üç türü vardır.
Premium mat kâğıt, mürekkebi çok az emer ve buna karşın iyi sonuç verir. Özellikle kitap basımında kullanımı yaygındır.
Yarı mat kâğıt da kuşe kâğıttan daha az, saten kâğıttan daha çok parlaktır.
Fotoğraf kalitesinde mat kâğıt ise, fotoğraf basımı için neredeyse kuşe kâğıt kadar idealdir, ancak onun kadar parlamaz. Renk üretimi ve detaylar son derece kalitelidir ve kuşe kâğıttan daha ekonomiktir.
Parlak Kuşe Kâğıt
Parlak bir yüzeye sahip olan kuşe kâğıt, bu özelliği kaolin adı verilen beyaz bir kilden alır. Bu kil kâğıttaki liflerin arasındaki boşluğu doldurur ve kâğıda pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırır.
Kuşe kâğıt genelde renkli ve siyah beyaz fotoğraf baskıları için idealdir zira kuşe kâğıt mürekkebi emmez, kâğıdın yüzeyinde sabitler. Mürekkebin dağılmasını engellediği için de kuşe kâğıt üzerinde renkler, mat kâğıda nazaran daha canlıdır.
Premium kuşe kâğıt, fotoğraf basımı için en ideal kâğıt türüdür ancak standart kuşe kâğıda göre daha pahalıdır.
Yarı saydam kuşe kâğıt ise standart kuşe kâğıttan daha düşük bir yüzey parlaklığına sahiptir. Eğer kuşe kâğıt kullanmak istiyor ancak kâğıdın farklı ışık ortamlarında fazla parlamasını istemiyorsanız bu kâğıdı tercih edebilirsiniz.
Metalik süper kuşe kâğıt üzerindeki özel kaplama nedeniyle son derece parlak bir yüzeye sahiptir ve fotoğraf basımı için idealdir. Bu denli yoğun bir kaplamaya sahip olan bir kâğıdın mürekkebi de farklıdır tabii.
Lazer Yazıcı Kâğıdı
Lazer yazıcılarda kullanılması en doğru kâğıt çeşididir. Doküman, çek, etiket gibi iş hayatı ile ilgili projelerde kullanımı yaygındır.
Inkjet Yazıcı Kâğıdı
Bu kâğıt, inkjet yazıcılarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Inkjet kâğıdı adı üzerine inkjet mürekkebi ile son derece uyumlu bir birlikteliğe sahiptir. Fotoğraf, kartvizit gibi baskı projeleri için ideal bir kâğıt türüdür.
Bristol Kâğıt
Ağır, kalın ve kaplamasız bir kâğıt türüdür. Standart olarak 0.15mm kalınlığında olan Bristol kâğıdı, büyük oranda kitap kapağı, bilet, broşür gibi projelerde kullanılır.
CV Kâğıdı
CV kâğıdı (resume paper), genelde CV çıktısı almak için kullanılan bir kâğıttır. Fotokopicilerde kullanılan standart 80/gsm kâğıda göre daha profesyonel bir kâğıttır. Yüksek kaliteli bir CV kâğıdının üzerinde filigran bulunur ve bu filigran sadece kâğıt ışık kaynağına doğru tutulduğunda belli olur. Zengin ve profesyonel bir görüntü sunan CV kâğıdı, iş başvurularınızda sizi diğer adaylardan bir adım öne çıkarabilir.

Birinci Hamur Kâğıt

İçindeki selüloz oranı, odun miktarından fazla  olan birinci hamur kağıtlar çoğunlukla antetli kağıt, broşür ya da kitap basımında kullanılır.
İkinci Hamur Kâğıt
Kitap kâğıdı olarak ikinci hamur kâğıt yaygın olarak tercih edilir. İkinci hamur kâğıdın içindeki selüloz ve odun oranı birbirine çok yakındır. Renk olarak kreme çalan beyaz diyebileceğimiz ikinci hamur kâğıt, kitap gibi ürünlerin baskısında ekonomik olması nedeniyle tercih edilir.
Üçüncü Hamur Kâğıt
Saman kâğıdı olarak da bilinen üçüncü hamur kâğıdın bileşiminde odun oranı daha fazla, selüloz oranı daha azdır. Son derece ekonomik olmasına rağmen günümüzde kitap basımında veya başka alanlarda kullanımı çok azdır. Eski günleri hatırlatması bakımından nostaljik bir kağıt türü olarak hayatına devam etmektedir bile diyebiliriz kendisi için.
Aydınger
Parlak bir yüzeye ve yarı saydam bir görünüme sahip olan aydınger kâğıdı, beyazlatılmış kimyasal selülozdan imal edilir. Kullanım yerine göre farklı kalınlıklarda aydınger bulunur. Serigrafi baskı tekniğinde renk ayrımı için aydınger kâğıdı kullanılır.
Kraft Kâğıdı
Kraft kâğıdı toprak rengi bir görünüme sahiptir. Kaplamasız bir kâğıt türü olan Kraft kâğıdı, kalın ve koyu renkli tasarımların basılmasına daha uygundur ve vintage bir görünüm sunar.
Tintoretto Gesso
Dokunması büyük bir zevk olan İtalya kökenli Tintoretto Gesso kâğıdı, özellikle düğün davetiyelerinde ve özel kartpostallarda kullanılan oldukça şık bir kâğıt türüdür. Kâğıdın üzerine çekiçle vurulmuş gibi bir dokusu vardır.
Acquerello
Acquerello da özel bir kâğıt türüdür. Birbirine paralel düz çizgilerden oluşan dokusu ona lüks ve eski zamanları yansıtan bir karakter verir. Dokulu ve lüks bir kâğıt kullanmak gerektiğinde Acquerello doğru bir seçim olacaktır.

WORLD
bankalar
Taksit Toplam
2 x 610.21 ₺ 1,220.42 ₺
3 x 414.54 ₺ 1,243.62 ₺
4 x 316.68 ₺ 1,266.72 ₺
5 x 258.01 ₺ 1,290.04 ₺
6 x 218.86 ₺ 1,313.13 ₺
7 x 190.89 ₺ 1,336.22 ₺
8 x 169.93 ₺ 1,359.43 ₺
9 x 153.64 ₺ 1,382.75 ₺
10 x 140.57 ₺ 1,405.73 ₺
11 x 129.90 ₺ 1,428.94 ₺
12 x 121.01 ₺ 1,452.15 ₺
AXESS
bankalar
Taksit Toplam
2 x 610.21 ₺ 1,220.42 ₺
3 x 414.54 ₺ 1,243.62 ₺
4 x 316.68 ₺ 1,266.72 ₺
5 x 258.01 ₺ 1,290.04 ₺
6 x 218.86 ₺ 1,313.13 ₺
7 x 190.89 ₺ 1,336.22 ₺
8 x 169.93 ₺ 1,359.43 ₺
9 x 153.64 ₺ 1,382.75 ₺
10 x 140.57 ₺ 1,405.73 ₺
11 x 129.90 ₺ 1,428.94 ₺
12 x 121.01 ₺ 1,452.15 ₺
MAXIMUM
bankalar
Taksit Toplam
2 x 610.21 ₺ 1,220.42 ₺
3 x 414.54 ₺ 1,243.62 ₺
4 x 316.68 ₺ 1,266.72 ₺
5 x 258.01 ₺ 1,290.04 ₺
6 x 218.86 ₺ 1,313.13 ₺
7 x 190.89 ₺ 1,336.22 ₺
8 x 169.93 ₺ 1,359.43 ₺
9 x 153.64 ₺ 1,382.75 ₺
10 x 140.57 ₺ 1,405.73 ₺
11 x 129.90 ₺ 1,428.94 ₺
12 x 121.01 ₺ 1,452.15 ₺
CARDFINANS
bankalar
Taksit Toplam
2 x 610.21 ₺ 1,220.42 ₺
3 x 414.54 ₺ 1,243.62 ₺
4 x 316.68 ₺ 1,266.72 ₺
5 x 258.01 ₺ 1,290.04 ₺
6 x 218.86 ₺ 1,313.13 ₺
7 x 190.89 ₺ 1,336.22 ₺
8 x 169.93 ₺ 1,359.43 ₺
9 x 153.64 ₺ 1,382.75 ₺
10 x 140.57 ₺ 1,405.73 ₺
11 x 129.90 ₺ 1,428.94 ₺
12 x 121.01 ₺ 1,452.15 ₺
PARAF
bankalar
Taksit Toplam
2 x 610.21 ₺ 1,220.42 ₺
3 x 414.54 ₺ 1,243.62 ₺
4 x 316.68 ₺ 1,266.72 ₺
5 x 258.01 ₺ 1,290.04 ₺
6 x 218.86 ₺ 1,313.13 ₺
7 x 190.89 ₺ 1,336.22 ₺
8 x 169.93 ₺ 1,359.43 ₺
9 x 153.64 ₺ 1,382.75 ₺
10 x 140.57 ₺ 1,405.73 ₺
11 x 129.90 ₺ 1,428.94 ₺
12 x 121.01 ₺ 1,452.15 ₺
ADVANTAGE
bankalar
Taksit Toplam
2 x 610.21 ₺ 1,220.42 ₺
3 x 414.54 ₺ 1,243.62 ₺
4 x 316.68 ₺ 1,266.72 ₺
5 x 258.01 ₺ 1,290.04 ₺
6 x 218.86 ₺ 1,313.13 ₺
7 x 190.89 ₺ 1,336.22 ₺
8 x 169.93 ₺ 1,359.43 ₺
9 x 153.64 ₺ 1,382.75 ₺
10 x 140.57 ₺ 1,405.73 ₺
11 x 129.90 ₺ 1,428.94 ₺
12 x 121.01 ₺ 1,452.15 ₺
COMBO
bankalar
Taksit Toplam
2 x 610.21 ₺ 1,220.42 ₺
3 x 414.54 ₺ 1,243.62 ₺
4 x 316.68 ₺ 1,266.72 ₺
5 x 258.01 ₺ 1,290.04 ₺
6 x 218.86 ₺ 1,313.13 ₺
7 x 190.89 ₺ 1,336.22 ₺
8 x 169.93 ₺ 1,359.43 ₺
9 x 153.64 ₺ 1,382.75 ₺
10 x 140.57 ₺ 1,405.73 ₺
11 x 129.90 ₺ 1,428.94 ₺
12 x 121.01 ₺ 1,452.15 ₺
BONUS
bankalar
Taksit Toplam
2 x 610.21 ₺ 1,220.42 ₺
3 x 414.54 ₺ 1,243.62 ₺
4 x 316.68 ₺ 1,266.72 ₺
5 x 258.01 ₺ 1,290.04 ₺
6 x 218.86 ₺ 1,313.13 ₺
7 x 190.89 ₺ 1,336.22 ₺
8 x 169.93 ₺ 1,359.43 ₺
9 x 153.64 ₺ 1,382.75 ₺
10 x 140.57 ₺ 1,405.73 ₺
11 x 129.90 ₺ 1,428.94 ₺
12 x 121.01 ₺ 1,452.15 ₺
SAGLAMKART
bankalar
Taksit Toplam
2 x 610.21 ₺ 1,220.42 ₺
3 x 414.54 ₺ 1,243.62 ₺
4 x 316.68 ₺ 1,266.72 ₺
5 x 258.01 ₺ 1,290.04 ₺
6 x 218.86 ₺ 1,313.13 ₺
7 x 190.89 ₺ 1,336.22 ₺
8 x 169.93 ₺ 1,359.43 ₺
9 x 153.64 ₺ 1,382.75 ₺
10 x 140.57 ₺ 1,405.73 ₺
11 x 129.90 ₺ 1,428.94 ₺
12 x 121.01 ₺ 1,452.15 ₺

Yorum

İlgili Ürünler